Haber

Bu kare sonrası Rus topraklarına katılmışlardı! Geri çekilmenin ardından binlerce Ukraynalı meydanlara inip bayrak açtı

Rusya Savunma Bakanlığının Rus birliklerinin Herson’dan tamamen çekildiği açıklanmasının ardından başkent Kiev’deki Ukraynalı askerler kente giriş yaptı. Askerleri büyük bir coşkuyla karşılayan Ukraynalılar, Herson’daki Özgürlük Meydanı’nda bulunan Sivil İdare Binası önünde bir ortaya gelerek Ukrayna bayrağı açtı.

HALK SOKAKLARA İNDİ

Öte yandan binlerce insanın sokağa çıkması sonrası Ukraynalı yetkililerden ikaz bildirisi geldi. Yapılan açıklamada bölge halkı, Rus birlikler kentten büsbütün ayrılana kadar meskenlerinde kalmaları konusunda uyarıldı.

“30 BİNDEN FAZLA ASKERİ GERİ ÇEKTİK”

Öte yandan gün içerisinde yaşanan geri çekilmeyle ilgili Rusya Savunma Bakanlığı yeni bir açıklama yayınladı. Açıklamada “Etkin bir yönetim ve koordineli eylemler” sonucunda Dnipro ırmağının sağ kıyısında tek bir askeri teçhizat ve silahın kalmadığı belirtilen açıklamada, “Herson yönünden Dnipro nehrinin sol yakasına 30 binden fazla Rus askeri, 5 bin civarında silah ve askeri teknik araç ile diğer mülkler çekildi.” sözü kullanıldı.

30 EYLÜL’DE İLHAK EDİLMİŞTİ

Herson, Ukrayna’nın Donetsk, Luhansk ve Zaporijya bölgeleriyle birlikte Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in 30 Eylül’de imzaladığı dokümanlarla yasa dışı ilhak edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu