Haber

Çin Merkez Bankası Başkanı: Çin’in Para Politikası Reel Ekonomiye Güçlü Destek Sağlıyor

BEİJİNG, 22 Kasım (Xinhua) — Çin’in merkez bankası olan Çin Halk Bankası Başkanı Yi Gang Pazartesi günü, ülkenin para politikasının reel ekonomiye önemli destek sağladığını ve doğru ayarlamalar yapıldığının kanıtlandığını söyledi.

Yi, Financial Street 2022 Forumu Yıllık Konferansı’nda, Çin iktisadının bu yıl zorluklarla ve aşağı istikametli baskıyla karşı karşıya kaldığını fakat yetkililerin gerçek iktisada daha fazla takviye sağlamak gayesiyle para siyasetini vaktinde ayarladıklarını söyledi.

Yi, süratli siyaset ayarlaması sayesinde Çin’in ekonomiyi istikrarlı tuttuğunu, dünya genelinde artan enflasyonist baskıya rağmen yurtiçinde fiyat istikrarını koruduğunu, iç ve dış denge arasında hassas bir denge sağladığını belirtti.

Yi Gang, Çin Halk Bankası’nın gerçek iktisada kıymetli takviye sağlarken bilançosunu fazla genişletmediğini, büyümesinin de son beş yılda ortalama yüzde 2,6’lık büyüme oranıyla nispeten istikrarlı kaldığını kaydetti.

Yi, merkez bankasının ayrıyeten tarıma, küçük ve orta ölçekli işletmelere, özel şirketlere ve arz tarafındaki öbür yapısal zayıf halkalara takviyesi artırmak için yapısal para siyaseti araçlarından yararlandığına, finansmanı daha erişilebilir, kullanılabilir ve geri ödenebilir hale getirdiğine dikkat çekti.

Çin Halk Bankası Lideri Yi Gang, konut piyasasıyla ilgili olarak da bankanın gerçek konut muhtaçlıklarını desteklemek hedefiyle kredi ve peşinat oranlarını düşürmek üzere siyaset tahlillerini mahallî özelliklere nazaran uyarladığını söyledi.

Yi, bankanın ayrıyeten yeşil kalkınmayı teşvik etmek için bir karbon azaltma aracını da piyasaya sürdüğünü söyledi. Piyasa unsurlarına nazaran çalışan bu araç, finans kurumlarının pak güç ile emisyon ve karbon azaltımına odaklanan işletmelere kredi vermesini destekliyor.

Yi’ye nazaran, Eylül ayı sonu prestijiyle, karbon azaltma için verilen kredi imkanı sayesinde finanse edilen karbon emisyonu azaltımı 80 milyon tonu aştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu